Jurata - oceny wg. turystów:
średnia 3.79 na podstawie 53 opinii

Prezydencki szlak w Juracie


Wzdłuż Półwyspu Helskiego będzie biegł prezydencki szlak.  Prezydenci, którzy wypoczywali i pracowali na półwyspie, będą mieli na szlaku swoje tabliczki lub może nawet statuy.

Nietypowa, bo prezydencka, promenada powstaje na Półwyspie Helskim. Spacerowy szlak ciągnąć się będzie wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej, od mola w Juracie aż po granice prezydenckiej siedziby na helskiej kosie. Nie dlatego jednak promenada ma się zwać prezydencką.

"Chcemy w ten sposób upamiętnić polskich prezydentów, którzy wypoczywali w Juracie - mówi Marek Gończ z Towarzystwa Miłośników Juraty, które wspólnie z Urzędem Miasta pracuje nad koncepcją. - Przed wojną bywał tu prezydent Mościcki".

Na promenadzie prezydenci, którzy wypoczywali i pracowali na półwyspie, będą mieli swoje tabliczki lub może nawet statuy, w zależności od tego ile uda się zgromadzić funduszy.

"Rozmawiamy między innymi z prezydencką kancelarią, by także włączyła się w to przedsięwzięcie" - zdradza Gończ.

Urokliwy spacerowy szlak powinien też zakończyć "spory" wokół lokalizacji polskiego Camp David. Mieszkańcy Helu przypominają wszystkim, że rezydencja głowy państwa znajduje się na administracyjnym obszarze Helu. "Tak mówi geografia" - śmieje się Jarosław Pałkowski, wiceburmistrz Helu.

Bliżej stamtąd jednak do pobliskiej Juraty - akcentują mieszkańcy gminy Jastarnia i przypominają, że te tereny historycznie należały do ich rybaków. "Borowianie zawsze korzystali z tych lasów i łowisk - mówi Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni. - Ale oczywiście wiemy, że nie ma "naszego" czy "waszego" prezydenta. Jest jeden, wspólny".

W sprawie przebiegu trasy promenady Jastarnia już się porozumiała z szefem ośrodka wypoczynkowego (gdzie swój domek miał Ignacy Mościcki) oraz władzami Helu. Obie strony wyraziły zainteresowanie projektem.


żródło:http://www.sit.pap.pl
 

Sprawdziliśmy:
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Złota Rybka
2.1/5.0 10
2.1/5.0
10
zobacz więcej »
zobacz więcej »
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Restauracja The Italian
4.3/5.0 4
4.3/5.0
4
zobacz więcej »
zobacz więcej »
zobacz więcej
Noclegi Jurata:
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Apartament Wojska Polskiego 50
4.9/5.0 4
4.9/5.0
4
czynne: Cały rok
zobacz więcej »
Dostępność noclegów:
zobacz więcej »
zobacz więcej
Warto zobaczyć
3
1
Hel - wycieczka jednodniowa

Będąc na urlopie w Jastarni warto choć na jeden dzień wybrać się do Helu. Nie brakuje tam bowiem ciekawych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć! Obie miejscowości dzieli jedynie 13 kilometrów.

czytaj więcej
2
Molo w Juracie

Molo w Juracie znajduje się w centrum nadmorskiego kurortu od strony Zatoki Puckiej. Molo o długości 320 metrów, zostało wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku. Promenada spacerowa Międzymorze wzdłuż której znajdują się knajpki i sklepy z pamiątkami, prowadzi od plaży od strony Morza Bałtyckiego przez centrum kurortu do samego mola z widokiem na Zatokę Pucką.

czytaj więcej
4
Helski Jarmark

Helski Jarmark to wakacyjne przedsięwzięcie, dzięki któremu poznasz twórczość kaszubskich artystów, weźmiesz udział w warsztatach, zrobisz oryginalne zakupy i smacznie zjesz.

czytaj więcej
Sztormowe fale na Helu
Wybierając się na Półwysep Helski poza sezonem, wcale nie musi być nudno. Pora jesienno – zimowa to czas sztormów, właśnie tu na Helu możemy obserwowa...
czytaj więcej
1
Budzi się wiosna w Juracie
Zapraszamy do wiosennej galerii zdjęć
czytaj więcej
3
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
5
5
Jaka naprawdę jest Jurata? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Jurata to miejsce nad Morzem Bałtyckim, gdzie można poczuć powiew luksusu. Natura żyje tu własnym trybem – nad samym brzegiem morza zwieszają się bujne zarośla, w słoneczne dni przypominające krajobrazy śródziemnomorskie. Spacery tutejszą plażą obfitują w niezwykłe widoki, a powietrze jest niezwykle czyste. Jurata leży na Mierzei Helskiej między Jastarnią a Helem...

czytaj więcej
3
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu

Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...

czytaj więcej
2
Jesienią do Juraty? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom
z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu 
organizmowi? To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
Nadbałtycki zimowy krajobraz w Juracie
Zima nad Morzem Bałtyckim jest urokliwa i bajeczna. Warto wybrać się nad morze o tej porze roku w powietrzu występuje największe stężenie jodu, a rześ...
czytaj więcej
1
Z Warszawy nad morze w 4 godziny !
Samochód: Autostrada A2 i A1: trasa ok 480 km, czas: 4h 20 m  Droga S7: trasa 420 km, czas: 5h 15 m Pociąg: czas: 3-5h Samolot: 50 min Rower :) :...
czytaj więcej
0
Warto wiedzieć - zobacz więcej
Opinie:

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jurata.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!