Jurata - oceny wg. turystów:
średnia 3.79 na podstawie 53 opinii

Prezydencki szlak w Juracie


Wzdłuż Półwyspu Helskiego będzie biegł prezydencki szlak.  Prezydenci, którzy wypoczywali i pracowali na półwyspie, będą mieli na szlaku swoje tabliczki lub może nawet statuy.

Nietypowa, bo prezydencka, promenada powstaje na Półwyspie Helskim. Spacerowy szlak ciągnąć się będzie wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej, od mola w Juracie aż po granice prezydenckiej siedziby na helskiej kosie. Nie dlatego jednak promenada ma się zwać prezydencką.

"Chcemy w ten sposób upamiętnić polskich prezydentów, którzy wypoczywali w Juracie - mówi Marek Gończ z Towarzystwa Miłośników Juraty, które wspólnie z Urzędem Miasta pracuje nad koncepcją. - Przed wojną bywał tu prezydent Mościcki".

Na promenadzie prezydenci, którzy wypoczywali i pracowali na półwyspie, będą mieli swoje tabliczki lub może nawet statuy, w zależności od tego ile uda się zgromadzić funduszy.

"Rozmawiamy między innymi z prezydencką kancelarią, by także włączyła się w to przedsięwzięcie" - zdradza Gończ.

Urokliwy spacerowy szlak powinien też zakończyć "spory" wokół lokalizacji polskiego Camp David. Mieszkańcy Helu przypominają wszystkim, że rezydencja głowy państwa znajduje się na administracyjnym obszarze Helu. "Tak mówi geografia" - śmieje się Jarosław Pałkowski, wiceburmistrz Helu.

Bliżej stamtąd jednak do pobliskiej Juraty - akcentują mieszkańcy gminy Jastarnia i przypominają, że te tereny historycznie należały do ich rybaków. "Borowianie zawsze korzystali z tych lasów i łowisk - mówi Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni. - Ale oczywiście wiemy, że nie ma "naszego" czy "waszego" prezydenta. Jest jeden, wspólny".

W sprawie przebiegu trasy promenady Jastarnia już się porozumiała z szefem ośrodka wypoczynkowego (gdzie swój domek miał Ignacy Mościcki) oraz władzami Helu. Obie strony wyraziły zainteresowanie projektem.


żródło:http://www.sit.pap.pl
 

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Karta Jurata - oszczędzaj na wakacjach

Mamy dla Was Kartę Jurata FreshZone, która daje rabaty na atrakcje i gastronomię w Juracie, Jastarni i okolicy. Ponad 150 zniżek!

czytaj więcej
Jaka naprawdę jest Jurata?

Jurata to miejsce nad Morzem Bałtyckim, gdzie można poczuć powiew luksusu. Natura żyje tu własnym trybem – nad samym brzegiem morza zwieszają się bujne zarośla, w słoneczne dni przypominające krajobrazy śródziemnomorskie. Spacery tutejszą plażą obfitują w niezwykłe widoki, a powietrze jest niezwykle czyste. Jurata leży na Mierzei Helskiej między Jastarnią a Helem...

czytaj więcej
Jesienią do Juraty? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom
z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu 
organizmowi? To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
Nadbałtycki zimowy krajobraz w Juracie
Zima nad Morzem Bałtyckim jest urokliwa i bajeczna. Warto wybrać się nad morze o tej porze roku w powietrzu występuje największe stężenie jodu, a rześ...
czytaj więcej
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu
Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jurata.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!