Jurata - oceny wg. turystów:
średnia 3.79 na podstawie 53 opinii

Militaria na Półwyspie

W roku 1920 Polska odzyskała dostęp do morza, ale polskie wybrzeże liczyło tylko 140 kilometrów, z czego znaczna część przypadała na Półwysep Helski, który nie miał wówczas znaczenia ani gospodarczego, ani militarnego.

Utworzenie portu w Helu było rozwiązaniem zastępczym, którego podjęto się po zablokowaniu portu w Gdańsku przez strajkujących robotników. Prowadzona wojna polsko – sowiecka zmusiła do szukania szybkich i efektownych rozwiązań. Od tego czasu Półwysep zaczął być doceniany, pojawiły się na nim także pierwsze fortyfikacje. Gdy powstał port w Gdyni, wzrosła rola militarna Półwyspu.

Między Jastarnią a Kuźnicą znajduje się pięć schronów zbudowanych w 1939 roku. Oddzielają one Mierzeję Helską od lądu. Ostatni z nich znajduje się w Jastarni, w lesie, we wschodniej części miejscowości w tzw. Borze. Pozostałe znajdują się nad morzem, na wydmach i nad zatoką. W 1999 roku zostały objęte ochroną i wpisane do rejestru zabytków. Dziś stanowią Skansen Fortyfikacji.

Na wodach Zatoki Puckiej widoczna jest z brzegu betonowa budowla. Jest to obiekt zbudowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Był elementem poligonu torpedowego i pełnił różne funkcje, m. in. służył do testowania torped różnego rodzaju oraz taktyki ich używania. Torpedownia znajduje się około 2 kilometrów od brzegu.

Fotografia: Wikipedia; Ośrodek Oporu Jastarnia
Autor: Pe pawel

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Karta Jurata - oszczędzaj na wakacjach

Mamy dla Was Kartę Jurata FreshZone, która daje rabaty na atrakcje i gastronomię w Juracie, Jastarni i okolicy. Ponad 150 zniżek!

czytaj więcej
Jaka naprawdę jest Jurata?

Jurata to miejsce nad Morzem Bałtyckim, gdzie można poczuć powiew luksusu. Natura żyje tu własnym trybem – nad samym brzegiem morza zwieszają się bujne zarośla, w słoneczne dni przypominające krajobrazy śródziemnomorskie. Spacery tutejszą plażą obfitują w niezwykłe widoki, a powietrze jest niezwykle czyste. Jurata leży na Mierzei Helskiej między Jastarnią a Helem...

czytaj więcej
Jesienią do Juraty? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom
z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu 
organizmowi? To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
Nadbałtycki zimowy krajobraz w Juracie
Zima nad Morzem Bałtyckim jest urokliwa i bajeczna. Warto wybrać się nad morze o tej porze roku w powietrzu występuje największe stężenie jodu, a rześ...
czytaj więcej
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu
Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jurata.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!