Jurata - oceny wg. turystów:
średnia 3.79 na podstawie 53 opinii

Militaria na Półwyspie

W roku 1920 Polska odzyskała dostęp do morza, ale polskie wybrzeże liczyło tylko 140 kilometrów, z czego znaczna część przypadała na Półwysep Helski, który nie miał wówczas znaczenia ani gospodarczego, ani militarnego.

Utworzenie portu w Helu było rozwiązaniem zastępczym, którego podjęto się po zablokowaniu portu w Gdańsku przez strajkujących robotników. Prowadzona wojna polsko – sowiecka zmusiła do szukania szybkich i efektownych rozwiązań. Od tego czasu Półwysep zaczął być doceniany, pojawiły się na nim także pierwsze fortyfikacje. Gdy powstał port w Gdyni, wzrosła rola militarna Półwyspu.

Między Jastarnią a Kuźnicą znajduje się pięć schronów zbudowanych w 1939 roku. Oddzielają one Mierzeję Helską od lądu. Ostatni z nich znajduje się w Jastarni, w lesie, we wschodniej części miejscowości w tzw. Borze. Pozostałe znajdują się nad morzem, na wydmach i nad zatoką. W 1999 roku zostały objęte ochroną i wpisane do rejestru zabytków. Dziś stanowią Skansen Fortyfikacji.

Na wodach Zatoki Puckiej widoczna jest z brzegu betonowa budowla. Jest to obiekt zbudowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Był elementem poligonu torpedowego i pełnił różne funkcje, m. in. służył do testowania torped różnego rodzaju oraz taktyki ich używania. Torpedownia znajduje się około 2 kilometrów od brzegu.

Fotografia: Wikipedia; Ośrodek Oporu Jastarnia
Autor: Pe pawel

Sprawdziliśmy:
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Restauracja hotelu Morskie Oko
5.0/5.0 2
5.0/5.0
2
czynne: Cały rok
zobacz więcej »
zobacz więcej »
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
Złota Rybka
2.1/5.0 10
2.1/5.0
10
zobacz więcej »
zobacz więcej »
zobacz więcej
Noclegi Jurata:
zobacz więcej
Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
2
3
Jaka naprawdę jest Jurata? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Jurata to miejsce nad Morzem Bałtyckim, gdzie można poczuć powiew luksusu. Natura żyje tu własnym trybem – nad samym brzegiem morza zwieszają się bujne zarośla, w słoneczne dni przypominające krajobrazy śródziemnomorskie. Spacery tutejszą plażą obfitują w niezwykłe widoki, a powietrze jest niezwykle czyste. Jurata leży na Mierzei Helskiej między Jastarnią a Helem...

czytaj więcej
4
Jesienią do Juraty? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom
z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu 
organizmowi? To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
5
Nadbałtycki zimowy krajobraz w Juracie

Zima nad Morzem Bałtyckim jest urokliwa i bajeczna. Warto wybrać się nad morze o tej porze roku w powietrzu występuje największe stężenie jodu, a rześkie mroźne powietrze uprzyjemni spacer po molo i alei spacerowej nad brzegiem zamarzniętej Zatoki. Od strony Bałtyku możemy cieszyć się widokiem jakże innym niż latem.

czytaj więcej
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu
Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...
czytaj więcej
3
Jastarnia - pojedź, bo warto!
Jastarnia to nadmorski kurort z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim oraz pięcioma przystaniami morskimi. Ponad 1/3 miejscowości to...
czytaj więcej
5
Warto wiedzieć - zobacz więcej
Opinie:

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jurata.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!