Jurata - oceny wg. turystów:
średnia 3.79 na podstawie 53 opinii

Latarnia Morska w Helu

Latarnia Morska w Helu to ośmiokątna wieża z czerwono-brunatnej licowanej cegły. Charakterystycznie zwęża się ku górze, jest zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. Latarnia mierzy 41,5 m wysokości, a jej światło wraz z tarasem widokowym umieszczone są na wysokości 39 m. Jest widoczna nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km). Źródłem światła jest 1 kW żarówka, która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót o 45 st., a w jej miejsce ustawia się żarówka zastępcza.

19 września 1939 roku, podczas obrony Helu polscy saperzy wysadzili latarnie w powietrze, aby utrudnić namierzenie ciężkiej artylerii niemieckiej, która ostrzeliwała Hel. Zarys jej fundamentów jest do dziś widoczny jako owalny skwerek, kilkanaście metrów przed wejściem do obecnej latarni.

1942 r. została wybudowana obecna do dziś latarnia według planów niemieckich przez miejscowych Kaszubów. Po wojnie przez wiele lat była zamknięta dla publiczności jako "obiekt strategiczny". Dla turystów otworzono ją dopiero od 1 sierpnia 1994 roku.
W 1999 roku dzięki staraniom stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" wmurowano w ścianę latarni tablicę, która upamiętnia wizytę Marszałka Józefa Piłsudzkiego w dniu 1 lipca 1928 roku.

W 2001 roku helska latarnia doczekała się kapitalnego remontu m.in. dlatego, ponieważ pękały jej mury.
Obok latarni znajduje się niewielka tablica, umieszczona na postumencie z kamieni, upamiętniająca śmierć latarnika Maya, który zginął w grudniu 1910 roku w wypadku podczas oddawania strzału z armaty, używanej jako sygnał mgłowy.

Przy dobrej pogodzie ze szczytu latarni można dostrzec porty i wzgórza Trójmiasta, nieczynną stalową latarnię morską na Górze Szwedów, większość półwyspu i część miasta Hel.

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Karta Jurata - oszczędzaj na wakacjach

Mamy dla Was Kartę Jurata FreshZone, która daje rabaty na atrakcje i gastronomię w Juracie, Jastarni i okolicy. Ponad 150 zniżek!

czytaj więcej
Jaka naprawdę jest Jurata?

Jurata to miejsce nad Morzem Bałtyckim, gdzie można poczuć powiew luksusu. Natura żyje tu własnym trybem – nad samym brzegiem morza zwieszają się bujne zarośla, w słoneczne dni przypominające krajobrazy śródziemnomorskie. Spacery tutejszą plażą obfitują w niezwykłe widoki, a powietrze jest niezwykle czyste. Jurata leży na Mierzei Helskiej między Jastarnią a Helem...

czytaj więcej
Jesienią do Juraty? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom
z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu 
organizmowi? To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
Nadbałtycki zimowy krajobraz w Juracie
Zima nad Morzem Bałtyckim jest urokliwa i bajeczna. Warto wybrać się nad morze o tej porze roku w powietrzu występuje największe stężenie jodu, a rześ...
czytaj więcej
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu
Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jurata.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!