Jurata - oceny wg. turystów:
średnia 3.79 na podstawie 53 opinii

Latarnia Morska w Helu

Latarnia Morska w Helu to ośmiokątna wieża z czerwono-brunatnej licowanej cegły. Charakterystycznie zwęża się ku górze, jest zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. Latarnia mierzy 41,5 m wysokości, a jej światło wraz z tarasem widokowym umieszczone są na wysokości 39 m. Jest widoczna nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km). Źródłem światła jest 1 kW żarówka, która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót o 45 st., a w jej miejsce ustawia się żarówka zastępcza.

19 września 1939 roku, podczas obrony Helu polscy saperzy wysadzili latarnie w powietrze, aby utrudnić namierzenie ciężkiej artylerii niemieckiej, która ostrzeliwała Hel. Zarys jej fundamentów jest do dziś widoczny jako owalny skwerek, kilkanaście metrów przed wejściem do obecnej latarni.

1942 r. została wybudowana obecna do dziś latarnia według planów niemieckich przez miejscowych Kaszubów. Po wojnie przez wiele lat była zamknięta dla publiczności jako "obiekt strategiczny". Dla turystów otworzono ją dopiero od 1 sierpnia 1994 roku.
W 1999 roku dzięki staraniom stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" wmurowano w ścianę latarni tablicę, która upamiętnia wizytę Marszałka Józefa Piłsudzkiego w dniu 1 lipca 1928 roku.

W 2001 roku helska latarnia doczekała się kapitalnego remontu m.in. dlatego, ponieważ pękały jej mury.
Obok latarni znajduje się niewielka tablica, umieszczona na postumencie z kamieni, upamiętniająca śmierć latarnika Maya, który zginął w grudniu 1910 roku w wypadku podczas oddawania strzału z armaty, używanej jako sygnał mgłowy.

Przy dobrej pogodzie ze szczytu latarni można dostrzec porty i wzgórza Trójmiasta, nieczynną stalową latarnię morską na Górze Szwedów, większość półwyspu i część miasta Hel.

Sprawdziliśmy:
0.00
PLN
https://schema.org/InStock
2021-12-31
MONIQUE Bakery & Wine
2.8/5.0 4
2.8/5.0
4
czynne: w Sezonie
zobacz więcej »
zobacz więcej »
zobacz więcej
Noclegi Jurata:
zobacz więcej
Warto zobaczyć
3
1
Hel - wycieczka jednodniowa

Będąc na urlopie w Jastarni warto choć na jeden dzień wybrać się do Helu. Nie brakuje tam bowiem ciekawych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć! Obie miejscowości dzieli jedynie 13 kilometrów.

czytaj więcej
2
Molo w Juracie

Molo w Juracie znajduje się w centrum nadmorskiego kurortu od strony Zatoki Puckiej. Molo o długości 320 metrów, zostało wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku. Promenada spacerowa Międzymorze wzdłuż której znajdują się knajpki i sklepy z pamiątkami, prowadzi od plaży od strony Morza Bałtyckiego przez centrum kurortu do samego mola z widokiem na Zatokę Pucką.

czytaj więcej
4
Helski Jarmark

Helski Jarmark to wakacyjne przedsięwzięcie, dzięki któremu poznasz twórczość kaszubskich artystów, weźmiesz udział w warsztatach, zrobisz oryginalne zakupy i smacznie zjesz.

czytaj więcej
Sztormowe fale na Helu
Wybierając się na Półwysep Helski poza sezonem, wcale nie musi być nudno. Pora jesienno – zimowa to czas sztormów, właśnie tu na Helu możemy obserwowa...
czytaj więcej
1
Budzi się wiosna w Juracie
Zapraszamy do wiosennej galerii zdjęć
czytaj więcej
3
Warto zobaczyć - zobacz więcej
Warto wiedzieć
5
5
Jaka naprawdę jest Jurata? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Jurata to miejsce nad Morzem Bałtyckim, gdzie można poczuć powiew luksusu. Natura żyje tu własnym trybem – nad samym brzegiem morza zwieszają się bujne zarośla, w słoneczne dni przypominające krajobrazy śródziemnomorskie. Spacery tutejszą plażą obfitują w niezwykłe widoki, a powietrze jest niezwykle czyste. Jurata leży na Mierzei Helskiej między Jastarnią a Helem...

czytaj więcej
3
10 powodów dlaczego warto jechać nad morze w czerwcu

Cisza i spokój – pewny odpoczynek, większy wybór miejsc noclegowych, lepsza pogoda to tylko parę zalet dla których warto wybrać się nad morze...

czytaj więcej
2
Jesienią do Juraty? Po co? odpowiedź - JOD !

Wiele słyszy się o jodzie przez całe życie – duże stężenie jodu w powietrzu to powód, dla którego rodzinom
z dziećmi poleca się zawsze wyjazdy nad morze. A co to właściwie jest jod i dlaczego jest tak potrzebny naszemu 
organizmowi? To niezwykle istotny pierwiastek...

czytaj więcej
Nadbałtycki zimowy krajobraz w Juracie
Zima nad Morzem Bałtyckim jest urokliwa i bajeczna. Warto wybrać się nad morze o tej porze roku w powietrzu występuje największe stężenie jodu, a rześ...
czytaj więcej
1
Z Warszawy nad morze w 4 godziny !
Samochód: Autostrada A2 i A1: trasa ok 480 km, czas: 4h 20 m  Droga S7: trasa 420 km, czas: 5h 15 m Pociąg: czas: 3-5h Samolot: 50 min Rower :) :...
czytaj więcej
0
Warto wiedzieć - zobacz więcej
Opinie:

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jurata.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!